menu close menu

Twitter Terimleri Sözlüğü

TWİTTER SÖZLÜĞÜ

Twitter sosyal medya platformunda birçok özel işaret ve jargon bulunmaktadır. Twitter alemine yeni başlamış olan kullanıcılar bu işaretlere yabancılık çekmektedirler. Bu işaretleri izninizle size tanıtalım ve sizde bu işaretleri hem öğrenin hem de günlük olarak kullanabilin. Başlayalım.

@ (ingilizce yazılışı: at – türkçe okunuşu: et) 

@ işareti sayesinde istediğiniz kullanıcı adına sahip kişiyi ekleyerek yazdığınız yazıdan o kişiyi haberdar edebilirsiniz. Ayrıca önemli bir konuda o kişiyi etiketleyerek konunun öneminden bahsedebilirsiniz. Nitekim örnek verecek olursak sosyal sorumluluk adına başlatılan projelerde @ işareti kullanılarak önemli kişiler eklenmektedir. Bu anlamda oldukça işlevi büyük olan bir özel işarettir.

# (diyez)

# işareti sayesinde istediğiniz bir konuda yazınızı başlatabilirsiniz. Mesela gündemde olan bir konuyu # işaretinin yanında yazarak hem kendi paylaşımınızda bulundurabilirsiniz hem de bu konu hakkında diğer yazılan yazıları görebilirsiniz.

Askıya Alınma Durumu

Bu yazıyı herhangi bir hesapta görürseniz hesabı Twitter tarafından sınırlandırılmış olduğunu anlayabilirsiniz. Üye olurken kabul ettiğiniz Twitter Hizmet Şartlarını ihlal ederseniz bu konuda asla tavizi olmayan Twitter tarafından hesabınız da bu ibare olabilir ayrıca hesabınıza erişemezsiniz. Twitter Hizmet Şartları’nı okumanızı tavsiye ederiz.

Bağlantı Oluşturma

Yazılarınızda herhangi bir internet sitesi üzerinde yer alan bir konuyu paylaşmak için bağlantı oluşturabilirsiniz. Oldukça size yardımcı olabilecek bir detaydır.

Profil Resminiz

Hesabınızı oluşturduğunuz zaman veyahut hesabınıza erişiminiz sırasında diğer kişilerin görmesi amacıyla koyduğunuz fotoğraflara verilen addır. Hesabınızla ve sizle ilişkili olan bu fotoğraflar sizi yansıtır. Bu anlamda güzel fotoğraf koymaya özen göstermelisiniz.

Anlar Yeri

Twitter Anları sizlere sizin paylaştığınız, arkadaşlarınızın paylaştığı veyahut gündem de olan ünlülerin paylaştığı yazıların veyahut resimlerin olduğu alandır. Burası Twitter’ın eğlenceli alanlarından biri olup insanların keyifli zaman geçirebilmelerini sağlamaktadır.

Beğeni Olayı

Bir kişi tarafından yazılan tweeti beğenirseniz kalp simgesine dokunduğunuz anda sizin isminizin de beğenenler de olacağını göreceksiniz. Sizin için oldukça önemli olan veyahut beğendiğiniz her türlü yazı da bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca beğendiklerinizi beğeni sekmesinden bakarak eskiden beğendiklerini görebilirisiniz.

Engelle

Eğer bir Twitter kullanıcısı sizi rahatsız veya tahrik ediyorsa Twitter’ın bu tür kişilerden korunmanız için size sağladığı en büyük fonksiyonlardan biri olan engelle işaretini basabilirsiniz. Bu sayede karşı taraf sizi göremez, size mesaj atamaz. Oldukça faydalı bir özellik.

Direkt Mesaj

Twitter’ın önemli özelliklerinden biri olan direkt mesaj özelliği sayesinde arkadaşlarınız, aileniz ve önemli kişiler ile özel sohbet ederek diğer kişilerin görmesini engelleyebilirsiniz.

Gece Modu

Diğer platformlara göre oldukça erken çıkan gece modu sayesinde karanlık ortamlarda gözünüzü rahatlatacak olan bu özelliği kullanabilirsiniz.

Gündem Alanı

Bu alanda Twitter’da en popüler olan başlıklar ile ilgili yazılara, görüşlere uzanabilirsin. Oldukça yararlı olan bu özellik sayesinde gündemi kolay bir şekilde takip edebilir ve sizde gündem hakkında yorumlar yapabilirsiniz. 

Haziran 24, 2020 | Twitter | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*